1.4.17

шоколадова бабка без месене



При този вариант все пак са нужни някакви умения за работа с тесто, най-вече за разточването и оформянето, но  въпреки това по-лесно не би могло да бъде. След бързото разбъркване на съставките, слагаме всичко в хладилника и го забравяме за 24 часа.



Правих я три пъти преди публикацията, като експериментирах с пълнежа и с начина на забъркване на тестото, за което използвах предишна моя рецепта. За да се получи ефектна тигрова шарка е нужно не само да се разточи тестото на тънка кора, но и да има единствено нужното минимално втасване преди и по време на печене.
Лесното разточвене може да се осигури като тестото не се меси и бърка продължително - така глутенът няма възможност да се развие и да превърне сместа в меко, лепнещо и трудно за работа тесто.



Дали шоколадът ще бъде разтопен или не, също оказва влияние на крайния резултат. Разтопеният с масло шоколад е по-тежък и нанесен на тънко разточена кора, която се завива на стегнато руло, ще притиска пластовете и те ще се надигнат по-малко, докато настърганият шоколад е по-лек и печивото се получава по-бухнало. Но и двата варианта бяха приети без никакви забележки.



шоколадова бабка без месене

90 мл прясно мляко
50 г захар на фини кристали
1 ч.л. инстантна мая
250 г качествено бяло брашно
1 яйце
1 жълтък
1/4 ч.л. сол
70 г меко масло

Брашното се пресява заедно със солта. Маслото трябва да е много добре размекнато - като крем, но не течно. Млякото се затопля леко. Добавя се захарта, разбърква се докато се поразтопи, прибавят се маята, яйцето и половината жълтък. Разбъркват се с лъжица и се добавя чаша брашно. След две-три завъртания се прибавя маслото, като се разпределя на отделни бучки върху брашното. Продължава разбъркването и се добавя останалото брашно. Съставките трябва да се смесят с минимален брой завъртания - това е определящо за получаването на лесно за работа тесто. Ако има тук-там неразпределено масло, може да остане така. Получената смес се завива със стреч фолио и се прибира в хладилника за 8-12 часа. В края на този период тестото ще изглежда почти по същия начин и ще има мекотата и консистенцията на пластелин. Работата с него започва веднага след изваждане от хладилника и е желателно да приключи докато е още студено. Премества се с помощта на шпатула върху леко набрашнен плот и с ръце се оформя на гладка топка. Разточва се на тънка кора с дебелина приблизително 2-3 мм и размер около 60х45см или с дължина два пъти и половина от дължината на формата, в която ще се пече. Разпределя се пълнежа, навива се на руло и двата му края се отрязват на 3-4 см. Рулото се завива на осморка и се полага в облицована правоъгълна форма. Оставя се да втаса на топло - около два - два и половина часа. Намазва се с половината жълтък, размит с малко вода и се поръсва с част от топинга (останалият се съхранява в хладилник или фризер за последваща употреба). Пече се 10 минути в предварително загрята на 220 градуса фурна, след което температурата се намалява на 180 градуса и продължава де се пече още 20-ина минути или до готовност, като към края отгоре се поставя алуминиево фолио, за да не загори. Разрязва се след охлаждане до стайна температура.



пълнеж първи вариант
40 г масло
80 г полусладък шоколад 50-60 % какаова маса
20 г пудра захар
10 -20  г какао на прах
щипка сол

Маслото се разтопява на водна баня заедно с шоколада. Добавят се солта, захарта и какаото, като трябва да се получи лесна за намазване маса. Разпределя се върху тестото.



пълнеж втори вариант
30 г разтопено масло
90 г полусладък шоколад 50-60 % какаова маса
20 г галета
опция 1-2 с.л. какао и 2-3 с.л. захар

Шоколадът се настъргва на дребно. Кората се намазва с маслото, отгоре с помощта на лъжица се разпределя шоколада, след това галетата и евентуално захарта и  какаото, поръсено през цедка.



топинг
20 мл масло
30 г брашно
30 г захар
2-3 щипки цейлонска канела на прах

Всичко се разбърква до получаване на едри и дребни трохи. Оставя се в хладилник да стегне.

идея от sprinkle with salt

2 коментара: